Marketing szeptany – czy wiesz o nim wszystko?

/ / Blog
marketing szeptany agencja

Marketing rekomendacji

„Nie możesz mówić, że twoja firma jest świetna, jeżeli nie jest świetna w marketingu”

Słowem wstępu, marketing to zbiór różnego rodzaju narzędzi oraz metod, które pozwolą Ci na dotarcie do Twojej grupy docelowej. Co jakiś czas dobrze znane metody przestają jednak przynosić oczekiwane skutki, konsumenci uodparniają się na techniki reklamowe i przychodzi kryzys. Znieczulenie na wysyłane bodźce staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało się zmienić. Ale czy na pewno? Otóż nie! Pora sięgnąć po coś innowacyjnego, świeżego.. a może nawet szalonego? Jedno jest pewne, skutecznego!

Wiemy już czym jest marketing, ale jak scharakteryzować marketing szeptany? Definicja kształtuje się podobnie, bo to przede wszystkim działania, które na celu mają dotarcie z informacją marketingową do odbiorcy. Gdzie zatem szukać światełka w tunelu? Chodzi o kanały przekazu informacji oraz naturalność tworzonych materiałów i przekazów. Do odbiorcy musimy trafić za pośrednictwem bezpośredniego przekazu ustnego lub pisemnego. Świetnie sprawdza się tu bezpośrednia dyskusja lub opowiadanie. Kluczową rolę odegrać mogą opinie na forach, komentarze pod artykułami czy opinie na facebooku. Można stwierdzić, że marketing szeptany znany jest ludziom od wieków, przecież już w czasach historycznych najlepszym i najskuteczniejszym nośnikiem informacji była ludzka pamięć. Jednak samą ideą zaczęto interesować się dopiero w latach 40tych ubiegłego wieku. Natomiast wymiaru praktycznego oraz pełnej świadomości marketingu szeptanego doczekaliśmy się kilkanaście lat temu, w Polsce zaledwie kilka! Być może cały potencjał jaki drzemie w tej technice to właśnie jej młodość oraz fakt, że jest ona w najbardziej bujnej fazie młodości i rozwoju?

Jakie problemy mogą nas spotkać w tworzeniu opinii w internecie? Marketing szeptany mimo wielu pozytywów, ma też swoje ograniczenia. Podstawowym zadaniem marketerów jest stymulowanie oraz pobudzanie do rozmów na wybrany temat. Jak to zrobić? Zadanie nie jest proste, dlatego często cena marketingu szeptanego jest wysoka. Przede wszystkim trzeba stworzyć odpowiednie środowisko, dać klientom content, który odpowiednio zmobilizuje ich do reakcji.

Kolejny etap to udostępnienie odbiorcom odpowiednich narzędzi, dzięki którym informacje reklamowe będą mogły zostać przekazane dalej. Sposród takich narzędzi wyróżnić można wcześniej wspomniane fora oraz blogi. Ostatni krok to wybór profesjonalistów. Jak mawiał klasyk

„marketing to zbyt poważna sprawa, by powierzyć ją działowi marketingu” – działania marketingu szeptanego to bardzo delikatna sprawa, wymagająca dużego doświadczenia i wyczucia. Agencja marketingu szeptanego ma swoje sprawdzone sposoby na osiągniecie celu oraz spore zaplecze narzędziowe. Mimo – jakby mogło się początkowo wydawać – dużych nakładów, jakie należy ponieść oraz cierpliwości, którą należy się wykazać.. efekty potrafią zadowolić najbardziej wymagających klientów oraz ożywić i znacząco podreperować wizerunek firmy.

Podsumowując, marketing szeptany to jedne z lepszych działań jakie można podjąć. Dobrze zrobione działania z wykorzystaniem sprawdzonych narzędzi świetnie oddziałują na rynek i przynoszą firmą spore zyski. Innowacyjność, odmienność, świeżość oraz nietypowość tej metody, pozwalają na wybicie się ze swoją ofertą ponad konkurencje oraz stworzenie pozytywnego wizerunku na długie lata. Warto więc podjąć wyzwanie i zdecydować się na nieco odważniejszą formę marketingu.

[:]