Pozycjonowanie sklepów internetowych w praktyce

/ / Blog
pozycjonowanie sklepów internetowych

Pozycjonowanie sklepów internetowych

Jakie czynniki mają wpływ na pozycjonowanie sklepów internetowych i które z nich są kluczowe? Zarówno jeśli jako właściciel e-sklepu sam próbujesz pozycjonowania czy też zlecasz to agencji reklamowej – ten artykuł jest dla Ciebie!

Na początku wyjaśnijmy, czym tak właściwie jest pozycjonowanie sklepu internetowego. Choć specjaliści ds. SEO uznają to za dosyć proste, tak naprawdę jest to złożony proces, który obejmuje wiele działań. Działania te prowadzone są zarówno w obrębie samej witryny internetowej, jak i poza nią. Artykuł przybliży Ci istotę SEO oraz podpowie jak zaplanować rozwój sklepu. Głównym warunkiem sukcesu e-sklepu jest odpowiedni poziom ruchu, czyli ilość wejść na stronę. Jeśli Twoja oferta jest szeroka, a ceny produktów atrakcyjne.. doskonale! To świetne zaplecze, ale czy rzeczywistość również będzie tak optymistyczna? Niekoniecznie. W biznesie nie można liczyć, że szczęście załatwi wszystko, w biznesie szczęściu trzeba pomóc.

Linki przychodzące – to jeden z czynników, który stanowi paliwo dla pozycjonowania sklepów internetowych. Temat jest dosyć złożony, bo choć z jednej strony SEO wymaga coraz szerszej analizy elementów i niuansów to linki przychodzące cały czas zajmują ważne miejsce w drodze do sukcesu. Dla przypomnienia – linki przychodzące są to odnośniki, które znajdują się na innych stronach, a ich celem jest przedstawienie i polecenie pozycjonowanej strony. Głównie trzeba się tu skupić na:

– linkowaniu głównej strony, ale także podstron, produktów oraz kategorii,

– link juice, czyli wskaźnik mocy seo, jaką przekazuje strona linkująca do strony linkowanej,

– świadomym rozmieszczeniu słów kluczowych w tytułach, treści, linkach zewnętrznych, nagłówkach, itd.

Linki wewnętrzne – to te, które łączą poszczególne podstrony witryny w obrębie sklepu. Z perspektywy wyszukiwarki, służą one określeniu, które podstrony są kluczowe, a które mniej istotne. Odpowiednie operowanie tekstami zakotwiczenia w nawigacji kieruje uwagę robotów Google na ważne dla nas frazy. Nie ignoruj linkowania wewnętrznego, zadbaj o odpowiednią nawigację swojego sklepu internetowego oraz skorzystaj z przydatnej praktyki wzmocnienia działań – w widoku danego produktu zamieszczaj linki do podobnych czy też polecanych produktów.

Dostosowanie tagów tytułowych – kolejny z kluczowych elementów e-commerce to zadbanie o odpowiednie dostosowanie tagów tytułowych. Każda podstrona naszej witryny powinna zostać zaopatrzona w unikalne tytuły, które za zadanie mają informować użytkownika o czym jest dana podstrona (np. strony kategorii i produktów). Jeśli zadbamy o optymalizację tytułów, podstrony oraz strony produktów zostaną odwiedzane bezpośrednio z poziomu danej wyszukiwarki.

Unikalne i użyteczne treści – jeśli do tej pory interesowałeś się tematem pozycjonowania, optymalizacji czy ogólnie ujmując marketingu internetowego to na pewno spotkałeś się z określeniem „content is king”. Niezwykle istotne jest tworzenie wartościowych treści dla użytkowników czy też potencjalnych klientów. Jeśli jednak Twoim celem jest topowa pozycja to tworzenie treści z komercyjnymi słowami kluczowymi może nie wystarczyć. Pozycjonuj więc tworząc wartościowe treści nie tylko na frazy skupione wokół konkretnych usług i produktów. Świetnym pomysłem jest dołączenie bloga, na którym opublikujesz np. porady dla klientów. Taka praktyka pozwoli na przyciągniecie uwagi użytkowników oraz zwiększenie ilości wejść na wiele fraz związanych z tematyką e-sklepu. Z kolei takie wejścia mogą przełożyć się na zwiększenie ilości transakcji, bo użytkownicy zapamiętają naszą stronę i wezmą ją pod uwagę przy następnych zakupach. Zadziałać może również remarketing, który nie pozwoli na zapomnienie o Twojej firmie. Google Analytics przekonuje, że zanim klient dokona zakupy, najpierw dochodzi do wielu interakcji wynikających ze styczności z reklamą, newsletterem, poleceniem czy mediami społecznościowymi. Wnioski? Do użytkowników warto docierać wielokanałowo.

Mapa XML – to mapa witryny w XML, która zgłaszamy w panelu „Narzędzia dla webmasterów Google”. Ma ona na celu ułatwienie pracy robotom, które odwiedzają, analizują i indeksują poszczególne zasoby witryny. Im Twój sklep jest większy, tym mapa XML ma większe znaczenie. Jeśli treści na Twojej stronie ulegają zmianie, pamiętaj by dokonać aktualizacji. Ten czynnik pozwala również na skuteczniejszą analizę zasobów indeksowanych przez Google.

Szybkość Twojego e-sklepu – czas ładowania witryny internetowej może mieć wpływ na pozycjonowanie oraz zachowanie potencjalnego klienta. Im szybsza będzie Twoja strona, tym mniejsze ryzyko, że niecierpliwy klient wróci do wyników wyszukiwania i skorzysta z oferty konkurencji. Ważna jest więc świadomość pozytywnej korelacji szybkość ładowania strony – wysokie pozycje. Zatem upewnij się, że Twój e-sklep jest szybki i nie odstaje od konkurencji, aby tworzyć przyjazne odczucia i skłonić użytkownika do zakupów właśnie u Ciebie.

Przejrzyste adresy URL – czyli adresy stron, podstron, kategorii produktów, które użytkownik otrzymuje w wynikach wyszukiwania lub na pasku adresu przeglądarki. W dzisiejszych czasach za podstawę uznaje się czytelne i przejrzyste adresy. Jednak w przypadku sklepów z dłuższą tradycją, które pamiętają początki Internetu, często spotykamy się z niezrozumiałymi i nieczytelnymi dla użytkowników kodami i szlaczkami. Kontroluj więc indeksację i pilnuj, aby nie pojawiało się tam zbyt wiele błędów. Zadbaj, aby strony Twojego sklepu posiadały przejrzyste adresy URL, nakierowujące użytkownika na to, co zawiera strona czy podstrona.

Czynniki behawioralne – odnoszą się do zachowań użytkowników w obrębie Twojej witryny internetowej. Na ich zmierzenie i przeanalizowanie pozwala Google Analytics. Choć ich wpływ na pozycjonowanie stron jest dyskusyjny, warto stworzyć przestrzeń przyjazną i bezpieczną dla potencjalnego jak i stałego klienta. Znana i lubiana wyszukiwarka internetowa Google nie może pozwolić sobie na podawanie wyników niespełniających oczekiwań Internauty. Stopień wyjść ze strony oznacza, że użytkownik po kliknięciu w wyniki wyszukiwania nie jest zadowolony i nie takich treści się spodziewał. To sygnał, że coś jest nie tak i dana strona powinna mieć obniżoną pozycję dla określonego słowa kluczowego. Obserwacja ma tu kluczowy charakter, jeśli zobaczysz jak zachowują się użytkownicy w kontekście Twojego e-sklepu, łatwiej będzie zoptymalizować go tak by ułatwić zainteresowanym dokonanie zakupów.

Poznałeś kluczowe czynniki dotyczące pozycjonowania sklepów internetowych.

Dobrze przeprowadzone działania SEO pozwolą na bycie doskonale widocznym wśród konkurencji oraz zwiększy ilość wejść potencjalnych klientów. W świecie realnym swój sklep zlokalizowałbyś w samym środku tętniącego życiem miasta? Zadbaj, aby Twój e-sklep znalazł się w wirtualnym odpowiedniku tego miejsca – na wysokiej pozycji wyszukiwarki Google! Polecamy nasze profesjonalne pozycjonowanie sklepów Warszawa to gwarancja sukcesu twojej firmy.

 

[:]